projektu (Výzva 2016) pod názvem „Péče o seniory v Dolním Sasku“ (19. 3. -10. 4. 2017)
Hallo aus Niedersachsen 

Hallo z Rotenburgu. Všechno to začalo 19. 3. 2017, kdy jsme ve 3 hodiny ráno vyjeli z Třince, někteří z Ostravy. Pokračovali jsme směr Praha->Hamburg-> Rotenburg. Cesta byla dlouhá, ale dalo se to zvládnout. Celkově jsme jeli 15 hodin i s přestupy. V našem novém domečku nás pěkně přivítali. Ubytování je tu velice útulné a lidé v okolí jsou přátelští a velice ochotní. První dva dny jsme navštívili školu, do které dochází 3,5 tisíce lidí a je velmi hezky a moderně zařízená. Pracujeme v zařízeních pro seniory, v zařízeních pro hendikepované, které se specializují na volnočasové aktivity. Na praxi se učíme novým věcem a jak my, tak i personál se snažíme domluvit, jak jen to jde. Rotenburg je příjemné a klidné městečko a moc se nám tady líbí.

S pozdravem Rotenburčata


Posíláme slunečný pozdrav z Esens.

Chceme Vám připomenout, že jsme první pracovní týden zvládly na jedničku! Během tohoto týdne jsme stihly navštívit školu, kde jsme se zaměřili na bazální stimulaci. Mohly jsme si vyzkoušet nové techniky a prakticky je využít.

Sice náš pracovní den začíná brzy, ale přesto jsme pořád plné energie a elánu. Práce se nám velice líbí, vyzkoušely jsme si spoustu zajímavých výkonů, asistujeme například při zavádění močového katetru, u převazů rány, máme možnost se zdravotnickým personálem také odebírat krevní cukr, aplikovat inzulín nebo měřit krevní tlak.

Personál se k nám chová velice vstřícně, vše nám s radostí vysvětlí a názorně ukáže.

Již jsme mohly zaznamenat rozdíly v ošetřování a chodu zařízení. V průběhu dalších dní, se vám zase ozveme. Snad se v Česku budete mít mezitím tak skvěle jako my zde v Německu.

S pozdravem Esensčata


Pozdrav z Rotenburgu

Opět zdravíme z Rotenburgu. Na praxi je to velmi super. V němčině jsme udělali od začátku velký pokrok a jak personál, tak klienti jsou na nás moc hodní. Snažíme se se vším pomoci a užívat si pobyt do poslední chvíle.

Na praxi pomáháme klientům při běžných denních aktivitách, při snídaních a obědech, hygieně, asistujeme u aplikace inzulínu, měříme krevní cukr, tlak, pomáháme při nakupování, mytí a uklízení nádobí, oblékání a zaměřujeme se i na volnočasové aktivity a občas hrajeme s klienty hry.

Náš první víkend byl plný zážitků. V sobotu jsme měli připravené malé překvapení v podobě sobotního programu, který pro nás připravili němečtí žáci. Jeli jsme do Brém, kde jsme byli v obchodním centru a zašli si zahrát lasergame. Moc jsme si to užili. V neděli jsme si prošli historické městečko Verden.

Přes týden jsme po praxi měli další výlety, jako například projížďku na kolech k jezerům, kde jsme si udělali plno krásných fotek. Podívali jsme se do ptačí voliéry Weltvogelpark a navštívili místní bazén Ronolulu. Mezi těmito výlety jsme šli do různých restaurací a ochutnávali nová jídla.

V pátek jsme vyrazili za druhou skupinkou do Esensu, a užili si společný víkend při výletu lodí na ostrov Spiekeroog, procházkou u moře a navštěvou města Wilhelmshaven. Tam jsme se zašli podívat do muzea lodí a velkého akvária. V pondělí jsme byli na velbloudí farmě a měli možnost si zkusit i projížďku na velbloudovi.

Už se nám pobyt pomalu krátí, ale užíváme si všichni společné chvíle, i když víme, že loučení bude těžké.


Posíláme srdečný pozdrav do Česka!

Ani jsme se nenadáli a týden utekl jako voda. Mezitím jsme navštívili muzea v Carolinesiel, projeli jsme se menší lodí a setkali se s druhou skupinkou z Rotenburgu. Zúčastnily jsme se výuky ve Wilhelmshavenu a Wittmundu, kde jsme v prezentaci představily naši školu a studijní obory. Dále jsme měly možnost navštívit AWO Pauline-Ahlsdorff-Haus, kde jsme se seznámily s chodem tohoto zařízení. V pátek nás čekalo dojemné loučení s personálem a obyvateli zařízení, kde jsme vykonávaly praxi.

V sobotu jsme ráno vyrazily za druhou skupinkou do Brém. Po ubytování v Jugendherberge Bremen jsme vyrazili na prohlídku města. Prohlídli jsme si historickou část města, pluli lodí a poté navštívili nákupní centrum Waterfront.

V neděli jsme jeli do Hamburku. Hned po příjezdu jsme navštívili muzeum miniatur, které se nám moc líbilo. Také jsme pluli lodí a jeli turistickým autobusem, ve kterém nám průvodkyně popisovala město. Večer nastalo dojemné balení.

V pondělí 10. 4. jsme velmi brzy ráno vyrazili na cestu domů. Letěli jsme letadlem z Hamburku do Prahy a poté vlakem do Ostravy, kde nastalo dojemné loučení a vítaní zároveň.

Byly to skvělé tři týdny, které nám přinesly mnoho zkušeností a zážitků. Velmi děkujeme škole za možnost vycestovat a paním učitelkám za to, že to s námi vydržely. Budoucím účastníkům projektu přejeme minimálně tak krásné tři týdny, jako byly ty naše.

Esenčata ♥


Fotografie

Další fotografie